Založ si blog

Aby vyrobcovia viac zarobili , tak umelo skratili zivotnost ziaroviek . Uvadza sa v TV dokumente Ziarovkova konspiracia .

Na tomto principe funguje cela dnesna ekonomika . Jeden protiklad : v USA mali v poziarnej zbrojnici 100 rocnu obycajnu ziarovku . Na jej storocnicu usporiadali oslavu . Na tomto priklade sa zaklada cely dokument Ziarovkova konspiracia , ktory vysielala STV2 zhruba pred dvomi tyzdnami . Aby vyrobcovia viac zarobili , tak umelo skratili zivotnost ziaroviek . Z pociatocnych 2.500 h na 1.000 h . 1.500 h vydrzala Edizonova, ktora bola v predaji ( bolo uvedene v Ziarovkovej konspiracii ) a sucasné, ktore sa uz v EU nepredavaju 1.000 h. ( je uvedene vo viacerych clankoch a aj na wikipedii ). To je este nic , ale potom prislo viacero patentov na dlhotrvajuce ziarovky , ale firmy odmietli ich vyrobu . Nikto teraz nevie akym sposobom vyrobili tu 100 rocnu , vyrobila ju zaniknuta firma a ludia uz neziju .
Druhy priklad v tom dokumente bol , ze vyrobcovia nilonu vyvinuli velmi odolny material na pancusky , ktory dlho vydrzal a zenam sa nerobili ocka . Boli stoho nadsene . Lenze ked tak dlho vydrzal , firma zacala menej predavat a vyvojari dostali za ulohu vyrobit menej odolny material , ktory by pustal ocka , aby sa pancusky lepsie predavali !

Proti tomuto vystupuju odporcovia planovaneho zastarania a ekonomiky rastu .
Na ekolnomike rastu funguje dnesny svet . V dokumente vystupuje jeden kritik ekonomiky rastu a ten sa vyjadril , ze sucasny zmysel rastu nieje uspokojenie potrieb , ale este vacsi rast .
Toto vysvetlim pomocou hnutia Zeitgeist , ktore je proti fungovaniu sveta v takej podobe ako teraz .
Ak by sa vyrabali vyrobky s dlhou zivotnostou , ludia by “ nemali co robit “ , teda mali by malo roboty , ale mali by vsetko ! Potom by sa mohli venovat svojim zaujmom . To vyzdvihol zakladatel hnutia , filmovy reziser Peter Joseph . Hnutie vzniklo v roku 2009 .

Este napisem moj nazor . Ak by sa vyrabali dlhotrvajuce veci , bola by to dobra pomoc tretiemu svetu . Dnes sa len do nich valaju peniaze , ktore koncia v lufte . Takto namiesto penazi , by sa im posielali vyrobky s dlhou zivotnostou . To iste plati o nasich dochodcoch a nezamesnanych .
V dokumente sa uviedlo , ze vychodny komunisticky blok fungoval bez planovaneho zastaravania a vyrobky vydrzali dlho . Napriklad vychodni nemci vyrabali dlhotrvajucu ziarovku . Po pade berlinskeho muru sa ziarovka prestala vyrabat . Druhy priklad chladnicky mali vydrzat 25 rokov , tak sa planovala vyroba . Ja len dopisem , ze je skoda , ze to komunisti zle riadili . Ten system prehral , no mohol vyhrat ! Hlavne ak by bola demokracia a sloboda .

Vidim jeden problem Hnutia Zeitgeist . Pracuje mimo politiky . Ak by vstupili do politiky v strednej a vychodnej Europe , mali by uspech . Ludia tu pravidelne nadavaju na system .
Linky : Zaitgeistmovement o hnuti
technologia
udrzatelnost

Tento TV dokument siel na STV2 v utorok o 20:00 h pred dvomi tyzdnami . Pravidelne v utorky chodia dobre dokumenty o sucasnych problemoch , ktore sa inde nedaju vidiet .

Vlády v EU vravia, ze je potrebné prijímať prisťahovalcov, aby mal kto robiť na dôchodky.

03.03.2024

Pritom najbohatší clovek planéty (252,6 mld USD) má majetok ako polovica príjmu Nemecka za rok. Podalšie, výrobcovia skracujú životnosť výrobkov, aby maximalizovali svoje zisky. Takže keby výrobky vydržali dlhšie, šli by sme skorej do dôchodku. A potretie, namiesto ľudí nevyrábajú roboti, lebo by nemal kto odvádzať dane. To bola raz dilema či nahradiť jednoduché úkony [...]

Pripojím obrázky, ako vyzeral náraz asteroidu, ktorý vyhubil dinosaurov.

25.02.2024

Velkost explózie je vypočítaná z velkosti krátera ktorý je v súčasnosti pod hladinou oceánu. Po náraze vznikli po celej Zemeguly požiare, ako je znázornené na ďalších obrázkoch. Obrázky mám z dokumentu „Ako funguje vesmir“.

Matovic chcel dat za ucast vo volbach 500 eur.

11.09.2023

Ak by prislo volit 2,5 mil obcanov, vyplatilo by sa im 1,25 mld eur. Slovensko malo prijem z dani za rok 2017; 11,2 mld eur. (Je to uvedene v clanu dole v tabulke.) Myslim si, ze by to bol drahý špás.

SR Bratislava EK Vláda Jourová RTVS MK Stretnutie TK BAX

Jourová rokovala s Ficom i Šimkovičovou: Nikto si neželá, aby Slovensko prišlo o peniaze EÚ, eurokomisia má však otázky

25.04.2024 19:57

EK diskutuje s vládou o zmenách v trestnom práve, ktoré vládna koalícia napriek žiadosti komisie presadila v zrýchlenom režime.

Lukasenkova atletka

Lukašenko prezradil, kedy odíde. Ženu na čele štátu nechce, ale atlétku, ktorá neznáša dúhové farby, by podporil

25.04.2024 19:00

Alexandr Lukašenko tvrdí, že Bielorusom sa žije oveľa lepšie ako pred tromi desaťročiami. Ako vyzerá porovnanie ich finančných pomerov so Slovákmi?

Praha, masová streľba, Česko

Strelec z pražskej univerzity netrpel duševnou poruchou, motív úrady oznámia čoskoro

25.04.2024 18:21

V hlavnej budove Filozofickej fakulty UK v Prahe 21. decembra 2023 jej študent zastrelil 13 ľudí a jedna osoba neskôr zomrela v nemocnici.

polícia oživovanie

VIDEO: Išlo o sekundy. Petržalskí policajti nezaváhali, zachránili život mužovi

25.04.2024 18:00

Policajti sa pristavili pri dopravnej nehode, keď si zrazu všimli na zemi muža v bezvedomí.

branislavr

Pisem o par roznych problemoch. Ale hlavne mam na srdci tento: Demokracia je na nezaplatenie. Do chodu spolocnosti moze vraviet vela politickych stran a mimovladnych organizacii. Mame slobodu, lepsiu ekologiu. Ale kapitalizmu mam plne zuby. Na kapitalizmus sa da vykaslat aj bez Marxa. Globalna nespravodlivost v zivotnej urovni je obrovska, kapitalizmus to riesi vadne a nikdy to nevyriesi. Dnes ide iba o ekonomicke preteky medzi firmami (volaju to hospodarska sutaz) a nie budovanie celosvetovej zivotnej urovne. Tieto problemy neriesia ziadne sucasne politicke strany. Socialisti by sa mali volat socialisticki kapitalisti a komunisti podobne komunisticki kapitalisti, napriklad v Cine a aj v Rusku pri Perestrojke. Pritom v Cine nemaju este k tomu demokraciu! Je na diskusiu, ci by to vyriesil statny majetok, co si myslim. Ale musel by byt slobodny a demokraticky. O tom pisem. Ak by bol iba statny majetok, nebol by kapitalizmus! Je rozdiel, ci by volici boli za statny majetok slobodne alebo nutene. Ak by boli slobodne, nik by proti tomu nemohol nic namietat. A nie ze to niekto vezme nasilim, alebo zakaze ine politicke strany! Ak by sa volici vyjadrili viacnasobne, teda po viacerych slobodnych volbach za statny majetok, bolo by to slobodne rozhodnutie. Dnes je statny majetok strasiak z minulosti, ktory pri slobode nemusi byt strasiakom. A ja mam heslo: velmi sa mi paci demokracia , ale nepaci kapitalizmus! , A myslienky: 1, ze kapitalizmus treba podrobit kritike a pride sa na to, ze je zly! Potom sa moze zacat rozmyslat nad nejakym inym zriadenim. To zriadenie by nemusel byt zrovna komunizmus, ale nech je to nieco ine ako v sucasnosti. 2, a malo by sa rozlisovat - politicka demokracia a ekonomicky kapitalizmus, nemalo by to byt za jedno v kope. Poz.1 Mal by som sem dopisat, ze rezim spred 1989 roku naschval nazyvam komunizmus, aj ked sa tak oficialne neoznacuje. Laici a mlada generacia tomu tak lepsie rozumie. Poz2. som len laik. Tak mi prosim otazky nepiste. Co mam na srdci, to sem napisem. Ak by ste mali nieco dolezite vyhradne pre mna, napiste mi spravu. Kludne mi napiste, ked to nebudu zbytocnosti, tak toho nebude vela a zvladnem to precitat. A doplnil som si zivotopis, ktory som uverejneny nemal. / Robim reviziu mojich clankov. Starsie sa tazko citali. Boli tam stilisticke chyby ktore som predtym nevidel. Asi koli mojej vycerpanosti. Napriklad chybali mi nejake slova, ine boli nadbytocne. Jedna veta v inom pade ako nasledujuca... Novsie su v pohode. Uz som zrevidoval kategore : Zle veci kapitalizmu, Ako by mohol dobre fungovat statny majetok v demokracii a slobode, Videnie myslienok, Zdrojova ekonomika , Kde sa stracaju peniaze v kapitalizme a Filozofia nabozenstvo.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 166
Celková čítanosť: 452468x
Priemerná čítanosť článkov: 2726x

Autor blogu

Odkazy