Aby vyrobcovia viac zarobili , tak umelo skratili zivotnost ziaroviek . Uvadza sa v TV dokumente Ziarovkova konspiracia .

25. marca 2013, branislavr, Ako by mohol dobre fungovat statny majetok v demokracii a slobode . Zdrojova ekonomika Zle veci kapitalizmu .

Na tomto principe funguje cela dnesna ekonomika . Jeden protiklad : v USA mali v poziarnej zbrojnici 100 rocnu obycajnu ziarovku . Na jej storocnicu usporiadali oslavu . Na tomto priklade sa zaklada cely dokument Ziarovkova konspiracia , ktory vysielala STV2 zhruba pred dvomi tyzdnami . Aby vyrobcovia viac zarobili , tak umelo skratili zivotnost ziaroviek . Z pociatocnych 2.500 h na 1.000 h . 1.500 h vydrzala Edizonova, ktora bola v predaji ( bolo uvedene v Ziarovkovej konspiracii ) a sucasné, ktore sa uz v EU nepredavaju 1.000 h. ( je uvedene vo viacerych clankoch a aj na wikipedii ). To je este nic , ale potom prislo viacero patentov na dlhotrvajuce ziarovky , ale firmy odmietli ich vyrobu . Nikto teraz nevie akym sposobom vyrobili tu 100 rocnu , vyrobila ju zaniknuta firma a ludia uz neziju .
Druhy priklad v tom dokumente bol , ze vyrobcovia nilonu vyvinuli velmi odolny material na pancusky , ktory dlho vydrzal a zenam sa nerobili ocka . Boli stoho nadsene . Lenze ked tak dlho vydrzal , firma zacala menej predavat a vyvojari dostali za ulohu vyrobit menej odolny material , ktory by pustal ocka , aby sa pancusky lepsie predavali !

Proti tomuto vystupuju odporcovia planovaneho zastarania a ekonomiky rastu .
Na ekolnomike rastu funguje dnesny svet . V dokumente vystupuje jeden kritik ekonomiky rastu a ten sa vyjadril , ze sucasny zmysel rastu nieje uspokojenie potrieb , ale este vacsi rast .
Toto vysvetlim pomocou hnutia Zeitgeist , ktore je proti fungovaniu sveta v takej podobe ako teraz .
Ak by sa vyrabali vyrobky s dlhou zivotnostou , ludia by “ nemali co robit “ , teda mali by malo roboty , ale mali by vsetko ! Potom by sa mohli venovat svojim zaujmom . To vyzdvihol zakladatel hnutia , filmovy reziser Peter Joseph . Hnutie vzniklo v roku 2009 .

Este napisem moj nazor . Ak by sa vyrabali dlhotrvajuce veci , bola by to dobra pomoc tretiemu svetu . Dnes sa len do nich valaju peniaze , ktore koncia v lufte . Takto namiesto penazi , by sa im posielali vyrobky s dlhou zivotnostou . To iste plati o nasich dochodcoch a nezamesnanych .
V dokumente sa uviedlo , ze vychodny komunisticky blok fungoval bez planovaneho zastaravania a vyrobky vydrzali dlho . Napriklad vychodni nemci vyrabali dlhotrvajucu ziarovku . Po pade berlinskeho muru sa ziarovka prestala vyrabat . Druhy priklad chladnicky mali vydrzat 25 rokov , tak sa planovala vyroba . Ja len dopisem , ze je skoda , ze to komunisti zle riadili . Ten system prehral , no mohol vyhrat ! Hlavne ak by bola demokracia a sloboda .

Vidim jeden problem Hnutia Zeitgeist . Pracuje mimo politiky . Ak by vstupili do politiky v strednej a vychodnej Europe , mali by uspech . Ludia tu pravidelne nadavaju na system .
Linky : Zaitgeistmovement o hnuti
technologia
udrzatelnost

Tento TV dokument siel na STV2 v utorok o 20:00 h pred dvomi tyzdnami . Pravidelne v utorky chodia dobre dokumenty o sucasnych problemoch , ktore sa inde nedaju vidiet .