Vychodisko z kapitalizmu by bolo v zalozeni politickej strany za zdrojovu ekonomiku.

9. júna 2014, branislavr, Ako by mohol dobre fungovat statny majetok v demokracii a slobode . Ako zalozit politicku stranu za zdrojovu ekonomiku. Zdrojova ekonomika

Taka strana zatial nieje. Asi celosvetovo. Zatial sa  o zdrojovej ekonomike len rozprava , ale nic sa politicky nerobi.

Zdrojova ekonomika je zalozena na neplytvani zdrojmi. Tazisko je myslienka, ze veci by sa mali vyrabat s dlhou zivotnostou, teda protiklad planovaneho zastaravania.

Sukromne firmy naschval skracuju zivotnost vyrobkov aby viac zarobili, preto vychodisko by bolo v statnom majetku. Statom by nic nebranilo vyrabat zdrojovo. Stat by ale prisiel o peniaze, pretoze by sa menej vyrabalo teda by sa menej odvadzalo  na daniach. Lenze ak by statni zamestnanci, dochodcovia, nezamestnani atd. dostavali namiesto penazi vyrobene veci, nepotrebovali by peniaze. Teda to, ze v zdojovej ekonomime by prisiel stat o zisky by nevadilo. Kolko percent by ludia dostavali penazi a kolko vyrobkov, by bolo na diskusiu.

Kedze by mali ludia menej roboty mohlo by sa to riesit skracovanim pracovneho casu alebo formou brigad. V sucasnosti su v Europe velke cisla nezamestnanych. Pri mojom navrhu by mohli chodit na brigady napriklad styri mesiace z roka a odpracovali by si vsetky spotrebne veci.

Dnes odporcovia planovaneho zastaravania len o tom basnia, ale do politiky neidu. Pritom politika moze mat obrovsku rychlost v zmene systemu v porovnani so sucasnym nic neriesenim.

Druha moznost by bola, ak by sa zdrojova ekonomika zapacila sucasnym politickym stranam. Hlavne lavicovym, kedze tie maju aj statny majetok. Viac raz som pisal, ze socialisti nemanu trhove ceny produktov zo statnych podnikov. Potom to vyzera tak, ze statny majetok je neefetivny. Ked sa ich uz neda presvecit, mozno by bolo riesenie nemat trhove ceny iba pri plyne a elektrine a ostatnym vyrobkom by sa robila trhova cena. Aj tak si myslim, ze je lepsie mat trhove ceny aj pri plyne a elektrine. Zisky z tychto komodit by sa mohli vyuzit pri budovani dalsich statnych podnikov.

Este je jeden problem planovaneho zastaravania. Veci su casto tak vyrabane, ze sa nedaju opravit. Napriklad po niekolkych rokoch sa nezozenu nahradne diely. Starsie auta mali vyhodu, ze sa dali opravit. Dnes to neplati. Bolo to uvedene v dokumente Zahod a kup.

Strany so zdrojovou ekonomikou by mohli vyriesit ekonomicke problemy na celom svete. Staty nemusia mat zaujem na davani celosvetovo rozdielnych platov co som pisal v inych prispevkoch. Sukromnici davaju trhove vyplaty. Napriklad rovnake auto sa vyraba na Slovensku a vo Francuzsku Peugeot 208 v sucasnosti  a 207 v minulosti. Ale slovak ma o tri stvrtiny nizsi plat.

Ak je niekto komu by sa zapacila myslienka zdrojovej ekonomiky a mal by spolocenske  postavenie na zalozenie politickej strany, mohol by ju zalozit. Najprv by bolo potrebne prelozit nejake knihy o nej.

Ja taku stranu urcite nezalozim. Nemam na to. Som invalidny dochodca so psychickou chorobou. Bivam casto psychicky vycerpany. Niekedy sa mi cinnostiam neda venovat. Mam skoncenu len ucnovku s maturitou. A mam malo penazi.