Navrh na rozvoj modernej hudobnej kultury pomocou internetoveho radia SRo s ciste slovenskou hudbou.

24. augusta 2014, branislavr, TV radio

Napisem Vam moj nazor na rozvoj slovenskej hudobnej kultury. Skusenosti som ziskal pocuvanim internetovych radii roznych krajin s narodnou hudbou. Je to pekna cinnost aj ked clovek nevie jazyky.

Mame velmi malo slovenskych  hudobnych kapiel a hudobnikov s modernou hudbou, ktori by sa uplatnili v radiach v porovnani napriklad s Madarskom, Chorvatskom.

Moj navrh je, spustit internetove radio Slovenskeho rozhlasu , ktore by pustalo ciste moderne slovenske pesnicky . Teda na tomto novom iternetovom radiu by sa nepustali ceske. Ceskych je dost na sucasnych okruhoch.

Internetove radio ma velku vyhodu , kedy je vsetko ulozene na pocitaci a staci naprogramovat len poradie skladieb . A viac sa nemusi starat o vysielanie. Teda by pre prevadzku stacili sucasne ludske kapacity SRo.

Moje myslienky maju jednu chybu. A to, ze mame malo interpretov . Riesenie by bolo vyuzit existujuce hudobne sutaze . V sucasnosti SRo robi tri sutaze , z ktorych vyberie najuspesnejsie skladby.

Podla mna je to vadny sposob , vybrat len najlepsich . Lebo my mame malo interpretov! Preto by sa mali vybrat vsetci , ktori splnaju nejaku normu pre  ucinkovanie v radiu . Teda kvalitna nahravka a pekna pesnicka. V spominanych sutaziach posobia poroty.  Tak ako vyberaju najlepsich ,  mohli by vyberat pozadovanu kvalitu. Bol by to novy sposob vyuzitia porotcov. Robili by takmer to iste co doteraz, len vysledok by bol iny. Myslim to tak, ze napriklad do byvalej sutaze CocaCola popstar sa zvyklo hlasit 250 ucasnikov rocne. Vyhral len jeden nahratie CD a zverejnenie v obchodoch. Ale odhadom, dobrych piesni pre radio mozno bolo  aj 90. Teda kapela by bola v radiu, aj keby nemala CD v predaji.

Ak by sa do uvahy zobral iba Kosicky zlaty poklad. Oceneni su  prvi traja moznostou nahratia vlastneho CD. ( CD nejdu do predaja. ) Ale finalistov je kazdy rok 12 z 150 sutaziacich. Ak by mohli ist do navrhovaneho radia vsetky piesne z finale za poslednych 20 rokov bolo by to 240 novych piesni. ( Kosicky zlaty poklad mal doteraz 24 rocnikov.) To by bolo len z tejto sutaze viac slovenskych interpretov, ako chodi v radiach. Takato selekcia je velmi lahka a nepracna. Ak by vsetky piesne z tych 240 neboli kvalitne nahrate, oslovili by sa interpreti dopredu pred spustenim radia aby ich nahrali. Nenahravali by cele CD, ale len konkretnu piesen.

Chcel by som upozornit, ze ani v SRo nepocut vitazov Kosickeho zlateho pokladu. Asi sa do sucasnych radii nezmestia. Neviem to naisto, ale nic sa o nich v radiach nehovori. Po pade komunizmu co bol velmi zly system pre slovensku popularnu hudbu vznikla tato sutaz. No vysledok z nej, na zozvoj hudobnej kultury bol doteraz jalovy. Pri moznosti vyuzitia internetu by sa to dalo bez vacsej namahy zmenit k dobru.

Mnoho kapiel ma vlastne CD ktore sa v obchodoch nepredavaju. CD sa da nahrat v studiu za 500 eur. Nahravacich studii je po slovensku dost. Napriklad jedno je aj v Ziari nad Hronom, co je male mesto. Pri Kosickom zlatom poklade sa jeden porotca vyjadril, ze kapely sa  do sutaze hlasia uz s kvalitnymi nahravkami. V minulom rocniku Kocickeho zlateho pokladu zaznelo na okruhu SRo 18 piesni, ktore sutazili o SMS hlasy. Teda boli to kvalitne nahravky. Tieto piesne sa nemozu pouzit v dalsom rocniku, takze pocas viacerych rokov sa nahra viacero kvalitnych nahravok. Je skoda, ze ked je to uz raz nahrate, nieje to v nejakom radiu co su vlastne nevyuzite slovenske nahravky.

SRo ma malo okruhov na to , aby sa mohli bez obav pustit vsetky nove kapely. Skratka by vznikla otazka , co by na to posluchac povedal ? Ale ak by vzniklo dalsie internetove radio, tento problem by odpadol , pretoze ostatne okruhy by zostali v nezmenenej  podobe . Kym bude malo okruhov SRo , uplatni sa malo slovenskych kapiel. Napriklad madari maju dve sukromne internetove radia s ciste madarskou hudbou. Jedno pop, druhe rok. Pustaju na nich vsetko. Aj spatnejsiu aj krajsiu hudbu. Ked pustaju vsetko, mozu sa uplatnit aj nove kapely z peknou hudbou – odhadom 30% . Nie ako u nas, ze sa pusta len najpopularnejsia slovenska hudba. Ja by som chcel podotknut, ze najpopularnejsia je podla ludi v radiach, nie posluchacov. Normalne by to malo fungovat tak, ze sa pusti velmi vela muziky a posluchac si z nej vyberie co sa mu paci. Ked som si pozrel playlist na Radiu slovensko, pocas jedneho dna siel styri razy Richard Muler. Styri razi to je velmi vela. Niektori ini slovenski interpreti 3 , 2 razi. Asi SRo nema co pustat. Pri mojom navrhu by internetove radio bolo prostriedok na najdenie peknej novej hudby pre dalsie radia.

Bolo by na zamyslenie ci spravit aj internetove radio Love song s ciste slovenskymi pesnickami. Ine taketo radia ponukaju modernych interpretov s piesnami o laske. Teda boli by to ti isti interpreti s vyberom piesni iba o laske. Love song je napriklad internetove FunRadio Love song. Pustaju na nom piesne v anglictine a obcas v slovencine. Dalej poznam talianske Radio Cuore. Na nom sa menia piesne zhruba po troch mesiacoch. Teda nieje to radio kde by pustali to iste stale dokola niekolko rokov.

Poz. V sucasnosti sa v nasich radiach pusta vela ceskych kapiel. Kym to tak bude, uplatni sa malo slovenskych. Pri tomto navrhu by sa nemuseli robit ziadne zmeny v sucasnych okruhoch SRo , len by vzniklo nove internetove radio. Tymto sposobom by vznikol priestor pre nove alebo nezname kapely. Stale mozeme zavidiet cechom modernu cesku hudbu. Ja si nemyslim, ze by slovaci spievali horsie, ale myslim si ze je to v tom , ze sa slovenska hudobna kultura malo rozvija a nedava sa priestor novym kapelam. Napriklad folk a contry na Slovensku takmer neexistuju. Pritom sa obcas uplatnia aj vo finale kosickeho zlateho pokladu