Štát by mohol podporovat slovencinu vydavanim eknih.

13. januára 2015, branislavr, Ako by mohol dobre fungovat statny majetok v demokracii a slobode . Par dobrych napadov

A to tak, ze by bolo štátne nakladatelstvo ktore by sa spravalo komercne. Ze by sa mu vracali peniaze z predaja. Dnes sme vsetci zvyknuti, ze co je statne, nieje v zisku.

Na vydanie eknihy netreba takmer nic v porovnani s papierovou. Len ju napisat pripadne prelozit a spisovne skontrolovat a moze ist do predaja. Pritom papierova kniha sa musi vytlacit a uskladnit. Raz som brigadoval v skladoch jedneho nakladatelstva, a vyhadzovali sme mnoho knih, lebo potrebovali priestor na nove tituly. To pri eknihe nehrozi. Teda vydanie eknihy je lacnejsie ako papierovej. To je kazdemu jasne. Keby sa verejne vedelo o kolko je to lacnejsie, dalo by sa do toho s prehladom pustit. Doplnim informaciu, ze prave prebieha Grantový program Pro Libris ( januar 2015), a minuly rok sa vydalo za 50 000 eur 19 papierovych kniziek.

Na vydanie eknihy treba mat kapital, stat ho ma. Ak by sa mu naklady vlozene do vydania eknihy vratili neskor o niekolko rokov ako sukromnikovi, stale by sa to oplatilo. Hoci sukromnik do toho nikdy nepojde, stat by mohol. Stacil by jednoduchy sposob. Urcilo by sa, aky pocet eknih moze stat dotovat a tolko by dotoval stym, ze by sa mu naklady postupne vracali. Ked by sa mu vratili, vydal by dalsie eknihy. Aby sa vyhlo vydavaniu blbosti, mohlo by sa na to ist od najcitanejsich titulov v cestine na Slovensku. Alebo od svetovych bescelerov, ktore niesu vydane v slovencine. Dolezite je aby sa nevydavali knihy o ktorych by sa vedelo, ze su v strate.

Hned teraz by sa mohli dat do formy eknih ucebnice. Aj stredoskolske a vysokoskolske. Nieje problem ich dopnit o nove udaje ako technicke novinky a pod. Tie knihy su uz napisane, teda ich staci len dat do formy eknih. Ja si zvyknem kupovat nejake knihy pre stredne skoly a par pre vysoke. No drviva vacsina je v cestine. V slovencine sa vacsinou zohnat nedaju.

Ak by mal stat vlastny sposob predaja eknih, mohol by uverejnit aj vedecke publikacie. Mapriklad o madarizacii sa neda takmer nic zohnat, hoci tie knihy boli davnejsie vydane.

Stat ma veky kapital. Otazka znie kolko eknih by mohol hned podporit ? Mozno 300 az 500 vratane ucebnic. A dolezite je, ze ak by sa to urobilo sikovne peniaze by sa  vratili. Potom by mohol vydavat dalej. Nie ze bude v riadnej strate a dalej by sa v tom nepokracovalo. A keby chcel stat  vydavat papierove knihy nikdy by ich tak vela nevydal, co by bola obrovska skoda. Ja eknihy citam na smartfone. Co ma velmi velke mnozstvo ludi. Len jedna kniha sa mi neda citat koli velkosti stran. Ale ta sa mi da na tablete.

Este predostriem jednu myslienku. A to aby mohli mat  spisovatelia certifikat o vedomostiach pravopisu. Tymto ludom by sa mohli  uverejnit eknihy hned bez problemov a bez kontroly spisovnosti. Napriklad bolo by potrebne apsolvovat nejaku skusku. Ta by sa mohla nastudovat aj dialkovo cez internet a potom by sa robila pisomna skuska v nejakej skole. Takto by na eknihy neboli ziadne financne naklady. A kazdy novy spisovatel by mohol mat vydane eknihy. Napriklad su určité literarne sutaze. Ty co v nich obstoja, by mohli vydat vsetky svoje knihy. Nie len vitazny titul.

Mam tu blog ako sa mi nepaci kapitalizmus. Kapitalizmus podporuje slovensku kulturu alebo jazyk minimalne lebo sa mu to nevyplaca. O toto by sa mal starat stat a ten to zase nerobi, alebo to robi velmi nesikovne. V sucasnosti je jeho podpora kultury v strate. Ak by to robil dobre, bola by to ukazka dobreho fungovania statneho majetku.