Ako vylepsit teoriu zdrojovej ekonomiky.

20. júla 2015, branislavr, Ako by mohol dobre fungovat statny majetok v demokracii a slobode . Zdrojova ekonomika

V sucasnosti vlady štátov podporuju zamesnanost stimulmi a tlacia na cisla nezamesnanosti. Teda firma je medzi dilemou zamesnat robotnika, alebo kupit stroj.

Jedna z hlavnych myslienok zdrojovej ekonomiky je, ze ludia by mali menej roboty a mali by vsetko, keby by sa veci nekazili. Potom by sa mohli venovat svojim zaujmom. Moj pohlad je, ze ak by sa k tomu pridali stroje a robotika, mali by este menej roboty. Potom by sa to mohlo riesit polovycnym casom v zamestnani. Dalo by sa to aj v sucasnosti na zapade ( v ekonomike rastu, ak by sa nasadili stroje ) ked svajciar zaraba sedemnasobne viac ako slovak. Tam by sa zamestnanca stacilo opytat ci mu staci polovicna vyplata, ked bude robit iba pol roka. A stale by mal 3,5 nasobny plat ako slovak. To by vyriesilo nezamesnanost. Kto nezije pre peniaze, stacilo by mu to.

Este napisem jeden priklad zdrojovej ekonomiky. V sucasnosti platime za plyn rusom. Pouzivame ho na kurenie a varenie. Ak by sme si my sami vyrobili veterne elektrarne a tepelne cerpadla, platili by sme menej za plyn a kurili by sme si vlastnou elektrinou. Poz. myslim si, ze aj veterne elektrarne sa vyrabaju planovanym zastaravanim. Vydrzia 25 rokov. Ak by vydrzali dlhsie, neskor by bola  elektrina lacnejsia. V sucasnosti po 12 rokoch je lacnejsia ako z inych zdrojov. Len pociatocne naklady su velke. Tepelne cerpadlo uspori 50 % az 66 % nakladov na kurenie. Aj tepelne cerpadla by sa mohli vyrabat zdrojovo.