Ak by vyrobky vydrzali 2 krat dlhsie sli by sme do dochodku zhruba v styridsiatke. Ak 4 krat dlhsie v tridsiatke.

23. novembra 2015, branislavr, Zdrojova ekonomika

Dnes ma vsetko kratku zivotnost, aby vyrobcovia viac zarobili. Vola sa to Planovane zastaravanie.

Opak toho je Zdrojova ekonomika.
Ak by vyrobky vydrzali 2 krat dlhsie sli by sme do dochodku zhruba v styridsiatke. Ak 4 krat dlhsie v tridsiatke. Toto cislo nieje presne, lebo sa musi vyrabat strava, cesty a dalsie veci ktore 4 krat dlhsie nevydrzia. Tak isto by odchod do dochodku predlzili sluzby. Ale ak by to vyslo, ze by vyrobky vydrzali 4 krat dlhsie a sli by sme do dochodku v styridsiatke , bolo by to pekne. Ratal som, ze robime od 18 do 62, teda 44 rokov.

Napisem k tomu par myslienok:

Napriklad oblecenie by sa dalo vyriesit hned lepsie. Stacilo by zaviest kvalitne sitie. Ako priklad je vojenske oblecenie ktore sa nekazi a niektore je z cistej bavlny alebo umeliny. Vojaci v nom cvicia bojove sporty a vydrzi to tak , ze moze ist do armadneho second handu. Taketo oblecenie som si kupil a nieje to nijako poskodene , len je pouzivane a jedina vada je mala strata farby maskaca okolo snurky, ktorou sa oblecenie stahuje. Teda bolo by potrebne iba kvalitne sitie aj pre modne odevy a kvalitne latky. Dnes sa vycita vyrobcom , ze skracuju vlakna bavlny, aby oblecenie menej vydrzalo a tym padom vyrobcovia viac zarobili. To asi pre armadu neplati, lebo potrebuju pevne odevy.

Alebo auta. Sucasne auta maju vynikajucu bespecnost, tak by sa az tak casto menit nemuseli. Firemne auta sa vymienaju raz za tri roky. Ak by sa vyrabali, ze by cele auto vydrzalo dlhsie okrem motora , po case by stacilo vymenit len cely motor, tlmice, brzdove kotuce. Zvysok auta by zostal povodny.

Alebo nezamestnani. Ak by sa v robote striedali aj sucasni nezasmestnani, este viac by to skratilo dobu odchodu do dochodku. Ale to sa pri sukromnom kapitale neda prikazat. Prikazat by sa to dalo iba pri statnom majetku.

Zly priklad statneho majetku bol byvaly komunizmus. Lebo komunisti to mali zle riesene. Kedy robilo malo strojov, ktore nahradzali ludi. Ak by mali robotiku, mohli skracovat pracovnu dobu, alebo vek odchodu do dochodku. Ale to bolo zapricinene aj slabym vyvojom.

Link na clanok o planovanom zastaravani. Studiu spravila strana Zelenych v Nemecku.