Slovensko, zabudnuta krajina.

1. februára 2017, branislavr, Co je niekto na modzog ? TV radio

Som narodovec. No neviem naco mam byt na Slovensku hrdy. Nic tu poriadne nefunguje, aspon nie to co by som chcel ja.

Chcel by som aby sme mali vela modernej hudby, filmov, eknih. Hudba a eknihy by sa dali lahko vybavit za podpory statu. Pre hudbu by stacilo spravit nove radio SRo s ciste slovenskou hudbou. Kde by isiel popri popu, roku aj folk, cantry… Stacilo by pustit vsetko co by splnalo kvalitu pre radio. Naproti tomu sucasne sutaze vyberaju len par najlepsich. Napr. v sutazi Kosicky zlaty poklad vyberu len troch. Ak by sa naslo kazdy rok 160 piesni dobrych pre radio, bolo by to od padu komunizmu 4320 skladieb co mohli byt v radiu, no neboli. Do zaniknutej sutaze CocaCola Popstar sa hlasilo rocne 250 kapiel. Vyhral iba jeden. Napriklad Smatanova, Čírová, Bystrik. Z jedneho CD sa do radii nasadzuju zo dve piesne. Preto 160 skladieb za rok moze byt este male cislo.

Rad pocuvam hudby roznych narodov. Taliani, francuzi, nemci, svedi, fini menia hudbu po dvoch, troch mesiacoch. Len Slovensku ma me stale tie iste hitovky. O nove kapely by sa mal starat SRo a nie sukromnici. Spravil sa zakon na podporu slovenskej hudby, ale co stoho, ked pocuvame tych istych interpretov ktorych je malo. Napriklad poliaci maju na radiu RMF 11 roznych internetovych radii s ciste polskou hudbou. Mozme im zavidiet.

E- knihy. Slintam ako to maju dobre češi. Tolko e-knih v akcii pod 2,5 eur… Aj ich kupujem. Na Slovensku mame velke prd. Napriklad v r. 2015 prebiehal Grantový program Pro Libris a vydalo sa 19 papierovych kniziek za 50 000 eur. Mal by to niekto vyratat, kolko by sa dalo za to vydat e-knih. Co ak 60 ? To by bol potom system vydavania papierovych knih zly.

Filmy by sa mi pacili jednoduche. V niektorych zapadnych nekomercnych je iba 10 hercov. A filmy su pekne. U nas to akosi nejde. Stacilo by mat u nas stvornasobne viac filmov a bol by som spokojny.

Hore uvedene veci su nenarocne na vybavenie. Ale na Slovensku to akosi neide.

Napriklad pomadarcenie v minulosti sa stalo koli velmi slabej slovenskej kulture. A trva to dodnes. Napisem dalsiu slovensku blbost. Boli vydane nejake knihy o pomadarceni slovakov, ktore vydala SAVka. Dnes sa nedaju zohnat. Ale dnes nik nevie, ake boli percenta v r. 1840 na juhu v Sturove, Sahach, Komarne. V r. 1840 bolo prve scitanie ludu. Dnes v spominanych mestach je 20 % slovakov. Ale co ak ich bolo 60 % ? To niekomu sibe, ze to nezverejnil. Napriklad v r. 1900 bolo v Budapesti 100 tis slovakov. Dnes je tam velke prd. Dalsi priklad je BA. V r. 1840 v nej bolo 11% ale v r. 1910 40% madarov.

Som narodovec. Ale neviem na co mam byt hrdy…