Jeden “ laicky nazor“ .
Casto sa stava , ze vyrobok sa dava za nizku cenu bez zisku , pripadne je dotovany vyrobcom aby sa s trhu vytlacila konkurencia . Ved vo svete su giganticke firmy , ktore si to mozu dovolit . Ak ma niekto mensiu firmu automaticky je z trhu vytlaceny , hoci bol sikovnejsi ! Moze byt sikovnejsi a mudrejsi , v trhovej ekonomike sa neuplatni , pripadne skrachuje . Dalo by sa aj tu povedat , ze trhova ekonomika funguje nespravodlivo .
Druhy „ laicky nazor „ .
Dnesna kapitalisticka ekonomika funguje aj takto : vo svete je obrovske mnozstvo firiem ktore robia to iste a navzajom si konkuruju , teda spolu sutazia . A kazdy ich majitel a spolumajitel musi byt milionar alebo miliardar .
Asi tam sa stracaju vsetky tie peniaze , ktore inde chybaju . Kludne by sa to dalo robit aj pod statnym majetkom , kedy by nebolo tolko milionarov a miliardarov .
Treti nazor .
Trhova ekonomika funguje aj takto . Cim je vyrobok lacnejsi , tym je uspesnejsi . Teda cim viac ludi prepusti zamestnavatel , tym ma vyrobok lacnejsi a ma vacsi uspech . Ti co zostanu , sa mozu od roboty aj potrhat . Ci pracovnik robi vela alebo malo nik nekontroluje , asi sa to ani neda . Kontroluje sa iba cas . Aj toto by sa dala nazvat nevyhoda trkoveho kapitalizmu . Firmy sa pretekaju az do extremov .
Samozrejme neplati to vzdy . Na zapade si ludia radi kupuju kvalitne vyrobky , ktore su drahe , kde sa dohliada na kvalitu . V jednej relacii na Discovery TV bolo spomenute , ako sa vyjadril vyrobca luxusnych motoriek, ze pracovnici maju dostatok casu na svoju realizaciu . Kedy im ide o kvalitu .
U nas su pat krat mensie platy ako na zapade , tych ludi co si mozu dovolit kvalitu je velmi malo . To plati asi aj o tych menej bohatych na zapade . Ved nie kazdy vlastni Mercedes , Volvo atd
To je pravda, ale co to ma spolocne ...
Ak sa niekomu zdá že je vývoj neprehľadný,... ...
Ok.Dostavame sa do priestoru ktory ...
Kolko storoci je treba na vybudovanie ...
◕‿◕ ...
Celá debata | RSS tejto debaty