Aby vyrobcovia viac zarobili , tak umelo skratili zivotnost ziaroviek . Uvadza sa v TV dokumente Ziarovkova konspiracia .

Na tomto principe funguje cela dnesna ekonomika . Jeden protiklad : v USA mali v poziarnej zbrojnici 100 rocnu obycajnu ziarovku . Na jej storocnicu usporiadali oslavu . Na tomto priklade sa zaklada cely dokument Ziarovkova konspiracia , ktory vysielala STV2 zhruba pred dvomi tyzdnami . Aby vyrobcovia viac zarobili , tak umelo skratili zivotnost ziaroviek . Z pociatocnych 2.500 h na 1.000 h . 1.500 h vydrzala Edizonova, ktora bola v predaji ( bolo uvedene v Ziarovkovej konspiracii ) a sucasné, ktore sa uz v EU nepredavaju 1.000 h. ( je uvedene vo viacerych clankoch a aj na wikipedii ). To je este nic , ale potom prislo viacero patentov na dlhotrvajuce ziarovky , ale firmy odmietli ich vyrobu . Nikto teraz nevie akym sposobom vyrobili tu 100 rocnu , vyrobila ju zaniknuta firma a ludia uz neziju .
Druhy priklad v tom dokumente bol , ze vyrobcovia nilonu vyvinuli velmi odolny material na pancusky , ktory dlho vydrzal a zenam sa nerobili ocka . Boli stoho nadsene . Lenze ked tak dlho vydrzal , firma zacala menej predavat a vyvojari dostali za ulohu vyrobit menej odolny material , ktory by pustal ocka , aby sa pancusky lepsie predavali !

Proti tomuto vystupuju odporcovia planovaneho zastarania a ekonomiky rastu .
Na ekolnomike rastu funguje dnesny svet . V dokumente vystupuje jeden kritik ekonomiky rastu a ten sa vyjadril , ze sucasny zmysel rastu nieje uspokojenie potrieb , ale este vacsi rast .
Toto vysvetlim pomocou hnutia Zeitgeist , ktore je proti fungovaniu sveta v takej podobe ako teraz .
Ak by sa vyrabali vyrobky s dlhou zivotnostou , ludia by “ nemali co robit “ , teda mali by malo roboty , ale mali by vsetko ! Potom by sa mohli venovat svojim zaujmom . To vyzdvihol zakladatel hnutia , filmovy reziser Peter Joseph . Hnutie vzniklo v roku 2009 .

Este napisem moj nazor . Ak by sa vyrabali dlhotrvajuce veci , bola by to dobra pomoc tretiemu svetu . Dnes sa len do nich valaju peniaze , ktore koncia v lufte . Takto namiesto penazi , by sa im posielali vyrobky s dlhou zivotnostou . To iste plati o nasich dochodcoch a nezamesnanych .
V dokumente sa uviedlo , ze vychodny komunisticky blok fungoval bez planovaneho zastaravania a vyrobky vydrzali dlho . Napriklad vychodni nemci vyrabali dlhotrvajucu ziarovku . Po pade berlinskeho muru sa ziarovka prestala vyrabat . Druhy priklad chladnicky mali vydrzat 25 rokov , tak sa planovala vyroba . Ja len dopisem , ze je skoda , ze to komunisti zle riadili . Ten system prehral , no mohol vyhrat ! Hlavne ak by bola demokracia a sloboda .

Vidim jeden problem Hnutia Zeitgeist . Pracuje mimo politiky . Ak by vstupili do politiky v strednej a vychodnej Europe , mali by uspech . Ludia tu pravidelne nadavaju na system .
Linky : Zaitgeistmovement o hnuti
technologia
udrzatelnost

Tento TV dokument siel na STV2 v utorok o 20:00 h pred dvomi tyzdnami . Pravidelne v utorky chodia dobre dokumenty o sucasnych problemoch , ktore sa inde nedaju vidiet .

Videnie myšlienok z vesmíru 8. Ako naladiť signál mimozemských civilizácií.

22.06.2025

Vesmír ukazuje myšlienkami, že magnetická sila a elektromagnetická majú rozdielnu rýchlosť šírenia. Elektromagnetickú poznáme. Na čiste magnetickú silu nemáme vyvinuté prístroje na príjem. Že čiste magnetická sila má obrovskú rýchlosť šírenia a za velmi krátku dobu je od jednej hviezdy pri druhej. Pritom elektromagnetickej sile to trvá strašne dlho. [...]

Zamyslím sa čo je to, že ekonomika rastie? To sa pravidelne vraví v TV.

07.06.2025

Vysvetlim čo sa pýtam tým, že portugalci mali platy v čistom 30%, španieli 50% v porovnaní so Švajciarmi, Nórmi (Rok 2008). Sú v kapitalistickej ekonomike od druhej svetovej vojny a sú medzi nimi obrovské rozdiely v životnej úrovni, ale „ekonomika rastie“. Zamyslím sa ďalej. V roku 2013 mal najbohatsi muž planéty majetok 73 miliárd USD. Do rebríčka dolárových [...]

Slovensko nemalo zastúpenie na Eurovizii 2025. Pritom 9 chudobnejších štátov áno.

19.05.2025

A to: Gruzínsko, Azejbardžan, Arménskom, Albánsko, Čierna hora, Srbsko, Estónsko , Lotyšsko, Litva. S priloženého článku o súčasnom ročníku vyplýva, že Slovensko sa nezúčastní ani budúcich ročníkov kôli rozpočtu RTVS. Za celú históriu sa Slovensko zúčastnilo 8 krát. No hanba. Linky na články: Slovensko sa zúčastnilo na Eurovision Song Contest celkovo 7-krát. [...]

súd, exekútor, paragraf

Česi zmiernili trestný zákonník, chcú posielať menej ľudí do basy a dávať viac alternatívnych trestov

03.07.2025 23:54

Český Senát schválil novelu trestného zákonníka, ktorá má viesť podľa vlády k zníženiu počtu väzňov a recidívy aj k úsporám v štátnom rozpočte.

medveď hnedý

Medveď v Rumunsku zabil zahraničného motorkára. Šelmy sa tam premnožili

03.07.2025 22:30

Na populárnej rumunskej horskej ceste Transfagarasan napadol medveďa zahraničného motorkára, ktorý útok šelmy neprežil.

Afganistan / Taliban /

Rusko oficiálne uznalo vládu Talibanu v Afganistane

03.07.2025 22:00

Rusko je prvým štátom, ktorý uznal súčasnú vládu Talibanu v Afganistane.

TikTok

EÚ sa chystá debatovať, ako odrezať deti od sociálnych sietí

03.07.2025 20:32

O možnom zavedení minimálnej vekovej hranice pre používanie sociálnych sietí budú na európskej úrovni diskutovať zástupcovia členských krajín.

branislavr

Pisem o par roznych problemoch. Ale hlavne mam na srdci tento: Demokracia je na nezaplatenie. Do chodu spolocnosti moze vraviet vela politickych stran a mimovladnych organizacii. Mame slobodu, lepsiu ekologiu. Ale kapitalizmu mam plne zuby. Na kapitalizmus sa da vykaslat aj bez Marxa. Globalna nespravodlivost v zivotnej urovni je obrovska, kapitalizmus to riesi vadne a nikdy to nevyriesi. Dnes ide iba o ekonomicke preteky medzi firmami (volaju to hospodarska sutaz) a nie budovanie celosvetovej zivotnej urovne. Tieto problemy neriesia ziadne sucasne politicke strany. Socialisti by sa mali volat socialisticki kapitalisti a komunisti podobne komunisticki kapitalisti, napriklad v Cine a aj v Rusku pri Perestrojke. Pritom v Cine nemaju este k tomu demokraciu! Je na diskusiu, ci by to vyriesil statny majetok, co si myslim. Ale musel by byt slobodny a demokraticky. O tom pisem. Ak by bol iba statny majetok, nebol by kapitalizmus! Je rozdiel, ci by volici boli za statny majetok slobodne alebo nutene. Ak by boli slobodne, nik by proti tomu nemohol nic namietat. A nie ze to niekto vezme nasilim, alebo zakaze ine politicke strany! Ak by sa volici vyjadrili viacnasobne, teda po viacerych slobodnych volbach za statny majetok, bolo by to slobodne rozhodnutie. Dnes je statny majetok strasiak z minulosti, ktory pri slobode nemusi byt strasiakom. A ja mam heslo: velmi sa mi paci demokracia , ale nepaci kapitalizmus! , A myslienky: 1, ze kapitalizmus treba podrobit kritike a pride sa na to, ze je zly! Potom sa moze zacat rozmyslat nad nejakym inym zriadenim. To zriadenie by nemusel byt zrovna komunizmus, ale nech je to nieco ine ako v sucasnosti. 2, a malo by sa rozlisovat - politicka demokracia a ekonomicky kapitalizmus, nemalo by to byt za jedno v kope. Poz.1 Mal by som sem dopisat, ze rezim spred 1989 roku naschval nazyvam komunizmus, aj ked sa tak oficialne neoznacuje. Laici a mlada generacia tomu tak lepsie rozumie. Poz2. som len laik. Tak mi prosim otazky nepiste. Co mam na srdci, to sem napisem. Ak by ste mali nieco dolezite vyhradne pre mna, napiste mi spravu. Kludne mi napiste, ked to nebudu zbytocnosti, tak toho nebude vela a zvladnem to precitat. A doplnil som si zivotopis, ktory som uverejneny nemal. / Robim reviziu mojich clankov. Starsie sa tazko citali. Boli tam stilisticke chyby ktore som predtym nevidel. Asi koli mojej vycerpanosti. Napriklad chybali mi nejake slova, ine boli nadbytocne. Jedna veta v inom pade ako nasledujuca... Novsie su v pohode. Uz som zrevidoval kategore : Zle veci kapitalizmu, Ako by mohol dobre fungovat statny majetok v demokracii a slobode, Videnie myslienok, Zdrojova ekonomika , Kde sa stracaju peniaze v kapitalizme a Filozofia nabozenstvo.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 188
Celková čítanosť: 511027x
Priemerná čítanosť článkov: 2718x

Autor blogu

Odkazy