Ako funguje dnesna ekonomika.

Cena vyrobku je oproti nakladom na vyrobu premrstena, ako pri Apple. Výroba jedného iPhonu 5S stojí Apple 199 dolárov. Cena 16 GB verzie smartfónu začína na 649 dolároch.

Druha vec. Clovek na Slovensku vyprodukuje 30 500 eur rocne. Naklady na pracovnika su 12 000 eur z toho vyplata okolo 9 600 eur.

A nakoniec, vyrobcovia umelo skracuju zivotnost vyrobkov, aby maximovali svoje zisky.

Ak zakaznik koli neexistencii nahradnych dielov prejde od vyrobcu A k vyrobcovi B , tak iny zakaznik smeruje opacnym smerom. Ako bolo uvedene v dokumente DW, „Zahod a kup“, ktory bol z urciteho pohladu este lepsi ako Ziarovkova konspiracia.

Slovensko nemalo zastúpenie na Eurovizii 2025. Pritom 9 chudobnejších štátov áno.

19.05.2025

A to: Gruzínsko, Azejbardžan, Arménskom, Albánsko, Čierna hora, Srbsko, Estónsko , Lotyšsko, Litva. S priloženého článku o súčasnom ročníku vyplýva, že Slovensko sa nezúčastní ani budúcich ročníkov kôli rozpočtu RTVS. Za celú históriu sa Slovensko zúčastnilo 8 krát. No hanba. Linky na články: Slovensko sa zúčastnilo na Eurovision Song Contest celkovo 7-krát. [...]

Ak by bol v ekonomike iba štátny kapitál, mali by sme vyššie výplaty.

11.05.2025

Z produktivity práce ide na výplaty 1/3 zamestnancovi a 2/3 zestnávatelovi. Tak sa vyjadrili odbory pred niekoľkými rokmi a vyplýva to aj z článku, že v r. 2010 vyprodukoval priemerný slovenský zamestnanec 30.500 eur. Ak by bol na svete iba štátny kapitál, tak by to tak nebolo. Štáty by nepotrebovali dávať trojnásobne väčšie výplaty na západe a menej na východe. Rozdiely [...]

Ja by som chcel, aby nejaká politická strana sprehladnila pre voličov výdavky štátu.

04.05.2025

Že koľko je príjem z daní, koľko sú výdavky na 13 dôchodky, na vojakov, na policajtov, na štátnu správu. Na železnice išlo nejako 200 mil. nepamätám si presne. Napríklad by to vyzeralo takto. (Je to iba ako príklad.) Štát má príjem z daní 11 mld. Na 13 dôchodky ide 1 mld. Na vojakov 3 mld. Na policajtov 3 mld. Na učiteľov 500 mil. Na vysoké školy 500 mil. Na železnice [...]

irán, Abbás Arákčí

Iránsky minister: Ak Izrael zaútočí na jadrové zariadenia Teheránu, zodpovednosť ponesú aj USA

22.05.2025 17:54

Arákčího vyjadrenia prišli po správach v amerických médiách, že Izrael plánuje úder na Irán.

Robert Kaliňák /  Robert Fico /

Podľa liberálov Fico i Hlas spoločne útočia na slovenskú demokraciu

22.05.2025 17:31

Snahy o oslabovanie demokratickej súťaže sa podľa SaS nápadne podobajú na autoritárske praktiky.

Benjamin Netanjahu, Tel Aviv, 2. apríla 2025

Netanjahu sťahuje z Kataru svojich vyjednávačov, píšu izraelské médiá

22.05.2025 17:29

Ani predchádzajúce kolá rokovaní nedokázali zabezpečiť pokrok pri ukončení vojny.

Starmer

Veľká Británia odovzdala Mauríciu kontrolu nad Čagoskými ostrovmi

22.05.2025 17:05

Dohoda umožní Británii najbližších 99 rokov využívať strategicky dôležitú americko-britskú leteckú základňu na atole Diego Garcia.

branislavr

Pisem o par roznych problemoch. Ale hlavne mam na srdci tento: Demokracia je na nezaplatenie. Do chodu spolocnosti moze vraviet vela politickych stran a mimovladnych organizacii. Mame slobodu, lepsiu ekologiu. Ale kapitalizmu mam plne zuby. Na kapitalizmus sa da vykaslat aj bez Marxa. Globalna nespravodlivost v zivotnej urovni je obrovska, kapitalizmus to riesi vadne a nikdy to nevyriesi. Dnes ide iba o ekonomicke preteky medzi firmami (volaju to hospodarska sutaz) a nie budovanie celosvetovej zivotnej urovne. Tieto problemy neriesia ziadne sucasne politicke strany. Socialisti by sa mali volat socialisticki kapitalisti a komunisti podobne komunisticki kapitalisti, napriklad v Cine a aj v Rusku pri Perestrojke. Pritom v Cine nemaju este k tomu demokraciu! Je na diskusiu, ci by to vyriesil statny majetok, co si myslim. Ale musel by byt slobodny a demokraticky. O tom pisem. Ak by bol iba statny majetok, nebol by kapitalizmus! Je rozdiel, ci by volici boli za statny majetok slobodne alebo nutene. Ak by boli slobodne, nik by proti tomu nemohol nic namietat. A nie ze to niekto vezme nasilim, alebo zakaze ine politicke strany! Ak by sa volici vyjadrili viacnasobne, teda po viacerych slobodnych volbach za statny majetok, bolo by to slobodne rozhodnutie. Dnes je statny majetok strasiak z minulosti, ktory pri slobode nemusi byt strasiakom. A ja mam heslo: velmi sa mi paci demokracia , ale nepaci kapitalizmus! , A myslienky: 1, ze kapitalizmus treba podrobit kritike a pride sa na to, ze je zly! Potom sa moze zacat rozmyslat nad nejakym inym zriadenim. To zriadenie by nemusel byt zrovna komunizmus, ale nech je to nieco ine ako v sucasnosti. 2, a malo by sa rozlisovat - politicka demokracia a ekonomicky kapitalizmus, nemalo by to byt za jedno v kope. Poz.1 Mal by som sem dopisat, ze rezim spred 1989 roku naschval nazyvam komunizmus, aj ked sa tak oficialne neoznacuje. Laici a mlada generacia tomu tak lepsie rozumie. Poz2. som len laik. Tak mi prosim otazky nepiste. Co mam na srdci, to sem napisem. Ak by ste mali nieco dolezite vyhradne pre mna, napiste mi spravu. Kludne mi napiste, ked to nebudu zbytocnosti, tak toho nebude vela a zvladnem to precitat. A doplnil som si zivotopis, ktory som uverejneny nemal. / Robim reviziu mojich clankov. Starsie sa tazko citali. Boli tam stilisticke chyby ktore som predtym nevidel. Asi koli mojej vycerpanosti. Napriklad chybali mi nejake slova, ine boli nadbytocne. Jedna veta v inom pade ako nasledujuca... Novsie su v pohode. Uz som zrevidoval kategore : Zle veci kapitalizmu, Ako by mohol dobre fungovat statny majetok v demokracii a slobode, Videnie myslienok, Zdrojova ekonomika , Kde sa stracaju peniaze v kapitalizme a Filozofia nabozenstvo.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 186
Celková čítanosť: 505008x
Priemerná čítanosť článkov: 2715x

Autor blogu

Odkazy