Z produktivity práce ide na výplaty 1/3 zamestnancovi a 2/3 zestnávatelovi. Tak sa vyjadrili odbory pred niekoľkými rokmi a vyplýva to aj z článku, že v r. 2010 vyprodukoval priemerný slovenský zamestnanec 30.500 eur.
Ak by bol na svete iba štátny kapitál, tak by to tak nebolo. Štáty by nepotrebovali dávať trojnásobne väčšie výplaty na západe a menej na východe. Rozdiely by nejaké boli, ale nie trojnásobné!
Teda zamestnanec na Slovensku by mal mesačne plus dve vyplaty naviac, minus dane a odvody. Čo by za rok robilo 24 výplat naviac, mínus… Za desať rokov 240 vyplat naviac, mínus…
Je to zlá vec kapitalizmu. Zamestnávateľ si robí čo chce, dáva výplaty také, aké sa mu zachce. Ak sa vám nepáči, odíde do Číny.
Najbohatší človek planéty ma majetok 233 mld. dolárov (2024). Pritom napríklad príjmy Nemecka z daní atd. boli 316 mld eur (2015). Všetkých miliardárov je 2 781 teda tých, čo majú aspoň 1 miliardu, ako sa uvádza v tom článku o najbohatších ľuďoch sveta..
Mne sa páči myšlienka štátneho kapitálu v demokracii. Že by sme mali viac politických strán, tak ako je tomu teraz, teda aj zo osem, popri štátnom kapitále. Bola by to tiež demokracia. Nie tak ako tomu bolo za komunizmu, že bola iba jedna štátotvorná strana.
Kapitalizmus je súkromný kapitál v ekonomike. Teda máme demokraciu, ale aj kapitalizmus.
Linky na články:
Priemerný zamestnanec vyprodukoval 30,5 tis eur v r. 2010.
...napíš cisárovi planéty, že čo na to on...... ...
no, geniáálne.. Za socializmu ste tu mali... ...
príkladov tejto teórie je na Slovensku... ...
No a v Číne mali ľudia kedy vyššie výplaty: v... ...
Vyššie výplaty by sme mali, keby „sociálny“... ...
Celá debata | RSS tejto debaty