Problémy v slovenskej psychiatrii.

Ja problém chápem takto: Slovenská vláda nevie čo potrebuje slovenská psychiatria a nema kto zaplatiť štúdiu a reformu.

Úryvky z článku jedneho blogera:
Opakovane sa na Slovensku hovorí o reforme psychiatrickej starostlivosti, tá sa však nikdy neuskutočnila ani sa neuskutočňuje. Na Slovensku bola vypracovaná Reforma psychiatrickej starostlivosti už v deväťdesiatych rokoch (6), nikdy však neprebehla. Neuskutočnila sa, lebo jej chýbal harmonogram, zodpovednosť rezortov a financovanie (7). Súčasné princípy reformy psychiatrickej starostlivosti (8) sa v mnohom prekrývajú s tými z deväťdesiatych rokov, avšak ich osud môže byť veľmi podobný, pretože napriek v roku 2022 podpísanému Memorandu o spolupráci pri reforme psychiatrickej starostlivosti (9) medzi MZ SR a Slovenskou psychiatrickou spoločnosťou sa neudialo nič. Reforma psychiatrickej starostlivosti nie je možná bez reformovania zdravotníctva ako celku, nie je možná bez adekvátneho financovania, bez ľudí, ktorí by na nej aktívne pracovali a nie je možná bez koordinačného útvaru, ktorý by jej priebeh riadil a koordinoval. Napriek tomu, že pri zvýšenej potrebe psychiatrickej starostlivosti na Slovensku konštatujeme jej upadajúci stav, pre vládu Slovenskej republiky a Ministerstvo zdravotníctva to nie je dostatočný signál na iniciovanie jej reformovania, hoci ideovo je v podstate pripravené roky. To, čo je najdôležitejšie a v tomto čase absolútne prioritné, je vedieť, z čoho má byť reforma financovaná a finančné prostriedky na ňu aj reálne vyčleniť. Na čo sú dobré všetky tie dokumenty, keď nám iba starnú pred očami?

Vzhľadom na túto vzrastajúcu potrebu čelíme pritom kritickému nedostatku psychiatrov, sestier pracujúcich v psychiatrii a klinických psychológov. Jedna psychiatrická ambulancia pripadá na takmer 18 000 obyvateľov, pričom optimum podľa Slovenskej psychiatrickej spoločnosti je jedna ambulancia na 8 000 obyvateľov.

Pre predstavu, prvé psychiatrické vyšetrenie stojí 23 euro, čo je tragicky smiešna suma. Kontrolné vyšetrenie dve tretiny z nej. Ak sa bavíme o odlive lekárov do zahraničia, tak len v tejto súvislosti, nehovoriac o iných, je tento odchod úplne zrozumiteľný. Odídu tam, kde dostanú za svoju prácu naozaj zaplatené. S týmto systémom sa u nás nič nerobí, napriek rôznym vyhláseniam, takže zisky zdravotných poisťovní sú miliónové, na úkor lekárov a iných zdravotníckych pracovníkov a samozrejme, na úkor pacientov, ktorí na takýto systém doplácajú najviac.

NPDZ neopisuje urputný boj s poisťovňami, ktoré nechcú preplácať realizované výkony a za banálne chyby likvidačne pokutujú tých málo psychiatrov, ktorí ešte u nás majú tú guráž pracovať. Bez reformy poisťovníctva nepríde žiadna svetlejšia verzia slovenskej psychiatrie, aspoň ja vidím do roku 2030 iba samú tmu. Mladí ľudia odchádzajú robiť psychiatriu do zahraničia, problém odlivu mozgov a ich prilákania sa tu takisto nerieši. 

Link na článok

Videnie myšlienok z vesmíru 9. Umelé vytvorenie života. A magnetická rezonancia mozgu, ako sním pracovať.

04.07.2025

Vesmír ukazuje myšlienkami, že vedia spraviť nový život. Že sa im stalo, že za niekoľko 100 miliónov rokov, čo je vek jednej civilizacie, sa objavilo mnoho nových baktérií. Život vedia spraviť tak, že spravia umelo bunku, ale bunka musí byť v niečom, čo s ňou pohybuje, napríklad vo vlnobití. Ako s ňou pohybujú vlny, má to za následok, že v bunke prúdia chemické [...]

Videnie myšlienok z vesmíru 8. Ako naladiť signál mimozemských civilizácií.

22.06.2025

Vesmír ukazuje myšlienkami, že magnetická sila a elektromagnetická majú rozdielnu rýchlosť šírenia. Elektromagnetickú poznáme. Na čiste magnetickú silu nemáme vyvinuté prístroje na príjem. Že čiste magnetická sila má obrovskú rýchlosť šírenia a za velmi krátku dobu je od jednej hviezdy pri druhej. Pritom elektromagnetickej sile to trvá strašne dlho. [...]

Zamyslím sa čo je to, že ekonomika rastie? To sa pravidelne vraví v TV.

07.06.2025

Vysvetlim čo sa pýtam tým, že portugalci mali platy v čistom 30%, španieli 50% v porovnaní so švajciarmi, nórmi (Rok 2008). Sú v kapitalistickej ekonomike od druhej svetovej vojny a sú medzi nimi obrovské rozdiely v životnej úrovni, ale „ekonomika rastie“. Zamyslím sa ďalej. V roku 2013 mal najbohatsi muž planéty majetok 73 miliárd USD. Do rebríčka dolárových [...]

Legionárska choroba / Legionella pneumophila / Legionelóza /

V hotelovej vírivke v Demänovskej Doline potvrdili prítomnosť baktérie Legionella

18.07.2025 16:38

Počas pobytu v hoteli sa baktériou mala nakaziť 65-ročná žena, ktorá neskôr zomrela.

Opitý motorkár

Divoká naháňačka v Prahe: motorkár vtrhol až na dráhu letiska, naďalej uniká

18.07.2025 16:25

Na Letisku Václava Havla v Prahe na krátky čas zastavili leteckú premávku.

Francúzsko, lesný požiar, hasiči, vrtuľník, hasí

Francúzsko sužuje mohutný lesný požiar. Bojuje s ním už viac ako 1000 hasičov

18.07.2025 16:20

Požiar vypukol vo štvrtok večer a následne sa veľmi rýchlo šíril, pričom dosiaľ pohltil porasty na ploche 240 hektárov.

pápež Lev XIV.

Pápež Lev XIV. telefonoval s izraelským premiérom Netanjahuom. Vyjadril sa k útoku na katolícky kostol

18.07.2025 15:20

Na záver Svätý Otec zopakoval naliehavosť ochrany pobožných miest a predovšetkým veriacich a všetkých ľudí v Palestíne a Izraeli.

branislavr

Pisem o par roznych problemoch. Ale hlavne mam na srdci tento: Demokracia je na nezaplatenie. Do chodu spolocnosti moze vraviet vela politickych stran a mimovladnych organizacii. Mame slobodu, lepsiu ekologiu. Ale kapitalizmu mam plne zuby. Na kapitalizmus sa da vykaslat aj bez Marxa. Globalna nespravodlivost v zivotnej urovni je obrovska, kapitalizmus to riesi vadne a nikdy to nevyriesi. Dnes ide iba o ekonomicke preteky medzi firmami (volaju to hospodarska sutaz) a nie budovanie celosvetovej zivotnej urovne. Tieto problemy neriesia ziadne sucasne politicke strany. Socialisti by sa mali volat socialisticki kapitalisti a komunisti podobne komunisticki kapitalisti, napriklad v Cine a aj v Rusku pri Perestrojke. Pritom v Cine nemaju este k tomu demokraciu! Je na diskusiu, ci by to vyriesil statny majetok, co si myslim. Ale musel by byt slobodny a demokraticky. O tom pisem. Ak by bol iba statny majetok, nebol by kapitalizmus! Je rozdiel, ci by volici boli za statny majetok slobodne alebo nutene. Ak by boli slobodne, nik by proti tomu nemohol nic namietat. A nie ze to niekto vezme nasilim, alebo zakaze ine politicke strany! Ak by sa volici vyjadrili viacnasobne, teda po viacerych slobodnych volbach za statny majetok, bolo by to slobodne rozhodnutie. Dnes je statny majetok strasiak z minulosti, ktory pri slobode nemusi byt strasiakom. A ja mam heslo: velmi sa mi paci demokracia , ale nepaci kapitalizmus! , A myslienky: 1, ze kapitalizmus treba podrobit kritike a pride sa na to, ze je zly! Potom sa moze zacat rozmyslat nad nejakym inym zriadenim. To zriadenie by nemusel byt zrovna komunizmus, ale nech je to nieco ine ako v sucasnosti. 2, a malo by sa rozlisovat - politicka demokracia a ekonomicky kapitalizmus, nemalo by to byt za jedno v kope. Poz.1 Mal by som sem dopisat, ze rezim spred 1989 roku naschval nazyvam komunizmus, aj ked sa tak oficialne neoznacuje. Laici a mlada generacia tomu tak lepsie rozumie. Poz2. som len laik. Tak mi prosim otazky nepiste. Co mam na srdci, to sem napisem. Ak by ste mali nieco dolezite vyhradne pre mna, napiste mi spravu. Kludne mi napiste, ked to nebudu zbytocnosti, tak toho nebude vela a zvladnem to precitat. A doplnil som si zivotopis, ktory som uverejneny nemal. / Robim reviziu mojich clankov. Starsie sa tazko citali. Boli tam stilisticke chyby ktore som predtym nevidel. Asi koli mojej vycerpanosti. Napriklad chybali mi nejake slova, ine boli nadbytocne. Jedna veta v inom pade ako nasledujuca... Novsie su v pohode. Uz som zrevidoval kategore : Zle veci kapitalizmu, Ako by mohol dobre fungovat statny majetok v demokracii a slobode, Videnie myslienok, Zdrojova ekonomika , Kde sa stracaju peniaze v kapitalizme a Filozofia nabozenstvo.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 189
Celková čítanosť: 513692x
Priemerná čítanosť článkov: 2718x

Autor blogu

Odkazy